Instrukcje bezpieczeństwa – w skrócie najważniejsze podstawy
Bezpieczne miejsce pracy uważane jest za podstawę i niezbędny warunek wydajności pracowników w przedsiębiorstwie. Wszyscy pracodawcy są świadomi ogromnego znaczenia instrukcji bezpieczeństwa. Często jednak pojawiają się wątpliwości co do konkretnego wdrożenia: jakiej podstawie prawnej opierają się instrukcje bezpieczeństwa? W jakim okresie i z jaką częstotliwością powinny być wdrażane? Przyglądamy się również korzyściom, jakie szkolenia w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego przynoszą firmom. Poniższy artykuł zawiera odpowiedzi na te pytania, dzięki czemu wyeliminowane zostają nawet ostatnie niejasności.
Zapoznaj się z naszym rozwiązaniem „Instruowanie & szkolenie”, aby dopasować je do tematu.
Cyfrowe instruktaże
Szkolenia i instruktaże można przeprowadzać cyfrowo oszczędzając mnóstwo czasu i pieniędzy. Dowiedz się jak to działa!
Dlaczego instrukcje bezpieczeństwa są ważne?
Celem szkoleń jest pokazanie pracownikom, jak mogą pracować bezpiecznie, zdrowo i bez zakłóceń. Tylko znając przyczyny wypadków i potencjalne zagrożenia na danym stanowisku pracy, pracownicy mogą uniknąć zachowań naruszających bezpieczeństwo.
Szkolenie powinno pomóc Twoim pracownikom odpowiedzieć sobie na następujące pytania: „Jak wykonywać prace konserwacyjne na maszynie z ruchomymi częściami, nie narażając się na obrażenia?” lub „Jak skonfigurować stanowisko pracy w biurze, aby zmniejszyć ryzyko i zminimalizować ryzyko nieprawidłowej postawy szkody powstałe na skutek źle wyregulowanego sprzętu roboczego?”
Jeśli Twoi pracownicy są kompetentnie poinstruowani i bezpieczni w swoim środowisku pracy, ma to ogólnie pozytywny wpływ na działalność operacyjną. Daje to dalekosiężne korzyści dla Twojej firmy, takie jak:
- bezproblemowe działanie przedsiębiorstwa
- większą satysfakcję pracowników
- odpowiedzialna obsługa systemów i maszyn
- stałe zapewnienie jakości
- bezpieczniejsze miejsca pracy
- redukcja kosztów dzięki krótszym przestojom
- zapewnienie zgodności
Jaka podstawa prawna dotyczy instrukcji bezpieczeństwa w zakresie BHP?
§ 1. Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Na zakres odpowiedzialności pracodawcy nie wpływają obowiązki pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz powierzenie wykonywania zadań służby bezpieczeństwa i higieny pracy specjalistom spoza zakładu pracy, o których mowa w art. 237 § 2.
Jednak nie tylko ustawa o bezpieczeństwie i higienie pracy zawiera informacje o obowiązujących obowiązkach, wyjaśnienia wymagają także inne regulacje i przepisy. Należą do nich na przykład:
- ochrona macierzyństwa
- Dział 9 – Zatrudnianie młodocianych – Kodeks pracy
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
- Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy
- Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki
- Regulamin zapobiegania wypadkom – pracodawca
- Rozporządzenie ministra środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku
- Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi.
Pracodawca jest prawnie odpowiedzialny za przestrzeganie instrukcji bezpieczeństwa jednocześnie jest wzorem do naśladowania dla pracowników. Powinien jasno komunikować, że zdrowie i bezpieczeństwo pracowników jest najwyższym priorytetem.
Chociaż ogólna odpowiedzialność zawsze spoczywa na zarządzie firmy, może on jednak określić, kto osoby odpowiedzialne za wykonywanie poleceń. Ważne, żeby odpowiedzialny personel był zaznajomiony ze środkami ochrony, z przeciwdziałaniem zagrożeniom i powinien znać wewnętrzne wytyczne firmy w zakresie BHP. Potencjalne strony odpowiedzialne to na przykład służby BHP, jednak wątpliwości pojawiają się w przypadku lekarzy zakładowych lub przeszkolonych liderów zespołów.
Instrukcje bezpieczeństwa:
Ustawa o bezpieczeństwie i higienie pracy określa między innymi, kiedy należy przeprowadzić instruktaż:
- Szkolenie wstępne należy przeprowadzić przed rozpoczęciem pracy nowych pracowników, w przypadku stosowania nowych materiałów roboczych lub zmiany procedur pracy.
- Poinstruowanie w przypadku zmian w obszarze odpowiedzialności (np. zmiana pracy lub wprowadzenie nowych maszyn lub materiałów roboczych)
- Powtarzające się instrukcje należy przeprowadzać regularnie, co najmniej raz w roku. Nawet w przypadku stażystów wymagane są powtórzenia co sześć miesięcy.
- Indywidualne pouczenie w przypadku niewłaściwego postępowania poszczególnych osób
- na specjalne okazje , np.: wypadki przy pracy, zmiana pracy lub zachowanie naruszające bezpieczeństwo
Ważne: Czas poświęcony na instrukcje bezpieczeństwa liczy się jako normalny czas pracy.
Jakie tematy powinna obejmować instrukcja?
Nie ma ogólnego modelu instrukcji dla każdej firmy. Treść zawsze zależy od potencjalnych zagrożeń i odpowiednich wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujących w miejscu pracy lub obszarze działalności. Aby zapewnić uporządkowaną realizację instrukcji bezpieczeństwa, treść można przekazać w dwóch blokach tematycznych:
Zanim będzie można wybrać odpowiednią treść instrukcji, należy najpierw przeprowadzić ocenę ryzyka w firmie. Jest to warunek wstępny identyfikacji potencjalnych zagrożeń.
Ochrona i zapobieganie zagrożeniom w codziennym życiu zawodowym
- pierwsza pomoc
- drogi ewakuacyjne i ratownicze w przedsiębiorstwie
- zachowanie w przypadku pożaru
- ogólne zasady postępowania
- porządek i czystość w miejscu pracy
Tematy specyficzne dla miejsca pracy
- postępowanie ze sprzętem ochrony osobistej
- bezpieczna i higieniczna praca
- postępowanie z substancjami niebezpiecznymi
- korzystanie z pojazdów mechanicznych
- obsługa sprzętu roboczego, urządzeń lub systemów technicznych
Oprócz standardowych treści warto poruszyć treści aktualne i związane z praktyką. Może to zwiększyć zrozumiałość i uwagę odbiorców. Ponadto pracodawca powinien zawsze słuchać uwag swoich pracowników i uważnie monitorować procesy pracy. Oznacza to, że w każdej chwili może zidentyfikować potrzebę nadrobienia zaległości i dodać lub zaktualizować odpowiednie tematy szkoleń.
Zalety cyfrowych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa
Ustawa o bezpieczeństwie i higienie pracy nie określa rodzaju instruktażu bezpieczeństwa. Stwarza to możliwości przetestowania skutecznych alternatyw dla klasycznego nauczania bezpośredniego. W zależności od celu i zakresu nauczania odpowiednie są różne metody . Temat i grupa uczestników mają wpływ na sposób jego realizacji.
Dzięki zastosowaniu oprogramowania BHP instrukcje bezpieczeństwa mogą być realizowane w formie cyfrowej.
Niski wysiłek organizacyjny
Planowanie, koordynacja i wdrażanie środków nauczania bezpośredniego w zakładzie pracy zwykle pochłania dużo wysiłku. Dzięki zastosowaniu oprogramowania BHP wiele procesów można uprościć i zautomatyzować, co znacznie odciąża przełożonych, menedżerów i pracowników. Na przykład instrukcje dotyczące bezpieczeństwa mogą być realizowane niezależnie od miejsca i czasu, co oznacza, że pracownik może sam określić miejsce i godzinę zbliżającego się pouczenia.
Pomocne testy
Przełożeni, którzy prowadzą cyfrowe odprawy dotyczące bezpieczeństwa, mogą w razie potrzeby przetestować zrozumienie szkolenia. Z jednej strony daje to możliwość zapytania o poziom wiedzy pracowników. Z drugiej strony, po każdej instrukcji powtarzane są najważniejsze punkty – co również pozytywnie wpływa na przyswajanie wiedzy.
Kompletna dokumentacja
Wszystkie instrukcje są dokumentowane automatycznie i w sposób zgodny z prawem. Oznacza to, że w każdej chwili można wykazać, który pracownik otrzymał jakie instrukcje otrzymał i potwierdzić zrozumienie. Treść musi być również w pełni udokumentowana. Wszystkie procesy są przechowywane centralnie w systemie, dzięki czemu żadne informacje nie zostaną utracone.
Nasze oprogramowanie iManSys automatycznie tworzy i zarządza tymi dokumentami, korzystając ze świata oprogramowania „Teaching & Schooling” . Praktycznym efektem ubocznym jest to, że zawsze możesz na bieżąco śledzić, jakie szkolenia i instrukcje zostały już przeprowadzone w firmie. Wielokrotne instruowanie lub zbieranie pracowników w jednym miejscu nie są już konieczne w przypadku systemu instrukcji wspomaganego oprogramowaniem takim jak iManSys. System został specjalnie opracowany w celu uniknięcia tych problemów. Podsumowując, szkolenie w zakresie bezpieczeństwa jest projektem bardzo czasochłonnym dla wszystkich zaangażowanych osób. Oprogramowanie instruktażowe może znacznie zmniejszyć obciążenie osób odpowiedzialnych. Dzięki iManSys możesz tworzyć i przeprowadzać szkolenia pracowników w formie elektronicznej bezpośrednio w systemie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszym oprogramowaniu, możesz przeczytać o nim tutaj:
Cyfrowe instruktaże
Szkolenia i instruktaże można przeprowadzać cyfrowo oszczędzając mnóstwo czasu i pieniędzy. Dowiedz się jak to działa!
Tags:
Udostępnij ten artykuł:
Więcej wpisów na blogu:
Bezpieczeństwo żywności
Żywność oferowana w Europie podlega wysokim wymogom jakości i bezpieczeństwa. System kontroli stworzony przez odpowiedzialne firmy spożywcze w oparciu o zasady HACCP pomaga w stałym monitorowaniu. W tym artykule dowiesz […]
Kryteria ESG
Zrównoważony rozwój jest jedną z kluczowych kwestii dla firm. Ale w jaki sposób zrównoważony biznes może stać się policzalny i mierzalny? Tutaj w grę wchodzą kryteria ESG , które pierwotnie […]
Instrukcja dotycząca substancji niebezpiecznych
W wielu firmach postępowanie z substancjami niebezpiecznymi jest częścią codziennej pracy, czy to podczas produkcji, przechowywania czy utylizacji. W takich firmach zapewnienie bezpieczeństwa pracowników i środowiska jest sprawą najwyższej wagi. […]
Dodaj komentarz